Chcemy wdrożyć BIM

Bimdrone

Chcemy wdrożyć BIM

first_post_bimdrone

Dlaczego zniechęcamy się podczas wdrażania BIM-u? Dlaczego porzucamy, uważając, że nie wyszło? 

 Problem: CHCEMY WDROŻYĆ BIM.

  1. Dlaczego chcecie wdrożyć BIM? Cóż, ponieważ firma BIMdrone robi to z powodzeniem.
  2. Ponownie pytam, dlaczego potrzebujecie technologii BIM? Ponieważ często mamy problem z dotrzymaniem terminu.
  3. Dlaczego? Ponieważ projekt poprawiamy kilkukrotnie.
  4. Dlaczego? Ponieważ następują ciągłe zmiany.
  5. Dlaczego? Ponieważ zespoły są zdezorganizowane i panuje chaos.

Okej, więc Waszym głównym problemem w rzeczywistości jest zdezorganizowany porządek w zespołach. Naprawdę należy zacząć od tego.

Powyższy przykład pokazuje, że jeśli technologią BIM chcemy rozwiązać wszystkie problemy, z którymi się borykamy, niestety, to się nie uda. BIM pomoże, przyspieszy, usprawni, lecz na początku musimy zlokalizować źródło powodujące bieżące problemy. Jeśli chcemy, aby technologia BIM usprawniła naszą pracę i przynosiła wymierne korzyści, musimy wyeliminować problemy, które dezorganizują naszą obecną pracę.

Technologia idzie do przodu, naszym zadaniem jest podążać za nią w świadomy sposób. Co to znaczy  w świadomy sposób? To znaczy korzystać z bogactw technologii w wymiarze, który odpowiada naszym potrzebom. Korzystać z technologii, która pomaga rozwiązać nasze problemy, z którymi zmagamy się podczas projektowania czy budowy. Mamy świadomość, że BIM jest coraz bardziej popularny i czasem czujemy, że jest on nam narzucany, mimo iż nie do końca odpowiada naszym potrzebom. Dlatego zachęcamy, aby nie korzystać od razu z całej dostępnej technologii BIM, tylko na początku z elementarnych części, które ułatwią nam codzienną pracę, pomogą zminimalizować błędy.

Na podstawie powyższego przykładu zachęcamy, aby kilkakrotnie odpowiedzieć na pytanie “dlaczego?”, korzystając z metodologii “5Why”. 

Metoda “5 why” polega na zadawaniu pytań “dlaczego?”, aby znaleźć przyczynę powstałego problemu. Zadając pytanie kilkakrotnie “dlaczego” zidentyfikujemy źródło danego problemu i szybko znajdziemy odpowiednie narzędzie do jego rozwiązania. Dlatego na początku wdrażania BIM musimy optymalnie podejść do swoich potrzeb.

BIM w ciekawej odsłonie. Od chmury punktów po model wraz z informacjami

Jak wygląda nasza praca? Poniższa realizacja wykonana przez naszego BIM Specjalistę Piotra Wolnego.

Pozyskana chmura punktów na podstawie skanu fotogrametrycznego posłużyła nam jako baza do wykonania modelu w programie Revit. Przygotowana wizualizacja w ciekawy sposób pokazuje połączenie drona, chmury punktów oraz modelu BIM. Dzięki lotniczej inwentaryzacji mamy pewność, że wykonany model odzwierciedla stan istniejący konstrukcji.

 

Copyright © 2019 - 2023 · All Rights Reserved · BIMdrone